Her kan dere sjekke inn på sjørøverhotell i sommer

Fra skattejakt og piratshow til krabbefiske og en av Norges beste strender – i sommer kan både små og store pirater ta turen til Horten når Thon Partner Hotel Horten forvandles til et ekte sjørøverhotell.

En jente og en gutt som ligger ved siden av hverandre i en hotellseng og smiler til kamera, sett ovenfra.

I sommer skjer det noe helt spesielt i Horten: Kaptein Rødskjegg og hans sjørøvere fra Moss kaster nemlig loss og tar turen over fjorden for å innta Thon Partner Hotel Horten. 

Med seg på sjørøverskuta har de et storslått familieshow, som vil gå av stabelen i Fjordsalen på hotellet den 4. og 5. juli.

Sjørøvergjengen, som kaller seg for «havets beskyttere», lover både musikk, humor og spenning for hele familien. 

Men sjørøvereventyret stopper ikke der – i hele juli vil hotellet og nærområdet bugne av aktiviteter og tilbud for både små og store pirater. 

Fra Norges første lavfjellshotell til et ekte sjørøverhotell 

– Vi ønsker å vise at Horten er en flott sommerdestinasjon. Vi har jo like mye sol og like fine strender og skjærgård her som lenger nedover kysten, sier Tirill Sægrov. 

Hun er hotelldirektør på Thon Partner Hotel Horten, som ligger helt nede ved kaia i sentrum. Faktisk blir dette kalt Norges første lavfjellshotell, ettersom det ligger kun to m.o.h. Hotellet har både vanlige hotellrom, samt fine familierom med plass fra fire til seks personer. 

– At Kaptein Rødskjegg og gjengen inntar hotellet vil også være tydelig for alle som kommer hit i juli, sier Sægrov. 

– I løpet av sommeren vil det dukke opp ulike overraskelser, og alle barn som ønsker det vil få et skattekart og en bøtte og spade ved innsjekk, som de kan ta med til stranda for å leke med. 

I tillegg vil det bli egen sjørøvermeny i restauranten, der barnevennlige retter som kjøttkaker og pølser har fått nye piratnavn, og hotellet får også et eget lekerom og kreativt verksted, der barna kan boltre seg og finne sin indre pirat. 

Hotellets restaurant er for øvrig verdt et besøk i seg selv, mener hotelldirektøren. 

– Baltzer har blitt en kjær favoritt, både for lokalbefolkningen i Horten og hotellets gjester. Her serveres tradisjonell mat i hyggelige omgivelser – perfekt etter en dag full av eventyr.

vanaf NOK 1.796
per kamer / per nacht

Flere aktiviteter rundt om i byen 

Noe av det beste med å feriere i Horten er tilgjengeligheten, mener Marte Amalie Jonsrud Kaardahl. Hun jobber som aktivitetsbygger i kommunen – og er også en av Kaptein Rødskjeggs pirater i showet. 

– Langs hele kystlinjen er det åpent og tilgjengelig, og alt ligger i gangavstand fra hotellet – både museer og strender, lekeplasser og kulturopplevelser. Her trenger dere ikke bil for å komme dere rundt. 

Og det er ikke bare på hotellet Kaptein Rødskjegg vil legge igjen spor i sommer: 

– Byen vil prydes av sjørøverflagg, og flere butikker og serveringssteder vil ha gode tilbud og egne sjørøverprodukter, forteller Kaardahl.  

Flere av Hortens attraksjoner vil også ta del i sjørøverbølgen som slår inn over byen i sommer. Hos Preus fotomuseum vil det blant annet bli muligheter til å bli med å lage et sjørøverbilde, Oslofjorden besøkssenter byr på egen marinbiolog som tar med barna ned i fjæra for å fange krabber, og hos Marinemuseet blir det både skattejakt og visning av sjørøverskuter. Alle stedene ligger på Karljohansvern, som er en kort gå- eller sykkeltur unna hotellet. 

– Og ikke minst bør dere besøke Rørestranda – vår helt ekte piratstrand. Den har blitt kåret til en av Norges fineste strender, og har i tillegg til flotte bademuligheter både volleyballbane, palmer og tikibar, sier Kaardahl. 

– Her kan dere både gå planken, og dykke etter gullmynter. Og er man heldig å finne gull kan mynten byttes inn i en shave-ice i isbaren.

Flere aktiviteter for barn i Horten 

Karljohansvern

Karljohansvern er Hortens historiske perle – en tidligere marinebase som i dag byr på en spennende blanding av kultur, historie og naturopplevelser. Her kan dere rusle mellom gamle militærbygninger, besøke flere ulike museer eller ta en nistepause på en av de hyggelige kafeene. Området byr også på en rekke flotte bademuligheter, blant annet en av Hortens mest populære badeplasser, Vollane. 

Åsgårdstrand

Idylliske Åsgårdsstrand, med sine koselige hus og livlige smug, ligger kun en ti minutters svipptur fra Horten sentrum. Her kan dere blant annet besøke Munchs hus, utforske små gallierier, butikker og kafeer – og ikke minst – smake på den lokale baksten krabbelurer. Det er også mulig å vandre hele veien fra Horten til Åsgårdsstrand langs kyststien, en tur som tar litt i underkant av to timer. 

Midgard vikingsenter

For historieinteresserte er Midgard vikingsenter et must. Senteret ligger ved Borre, bare noen minutters kjøring fra Horten sentrum, og gir et fascinerende innblikk i vikingtidens kultur og samfunn. Her kan dere utforske utstillinger, bli med på omvisning, lære om de mektige gravhaugene i Borreparken og delta i aktiviteter som bueskyting, spydkast, vikingbrødsteking og smiing.

Fjøsnissens verden

Hos Buggegården, som ligger et kvarters kjøring fra hotellet, kan dere bli med hjem til Fjøsnissen og hans gøyale verden. Her arrangeres det eget teater på låven, i tillegg til at det er gode muligheter for å utforske bondegården og hilse på dyr som lamaer, minigriser, høner, påfugler og kaniner – for å nevne noen. Området har også fine benker og griller til fri bruk, i tillegg til en egen kiosk. 

Les mer om Horten

Voor de aanmelding vul alstublieft de bedrijfsnaam en de bedrijfscode in.

Voer het afspraaknummer in.